מהי חשיבות התדר בניקוי באמבט אולטרסוני?

תדר ניקוי אמבט אולטרסוני

מתלבטים בקניית אמבט אולטראסוני אך לא יודעים מהו התדר המתאים עבורכם? קראו את המאמר הבא

אם קראתם את המאמרים הקודמים באתר טמקס בנושא ניקוי באמבט אולטרסוני, קרוב לוודאי שהעמקתם יותר בנושא. נרצה בכל זאת לתת תזכורת קטנה למי שלא קרא. ניקוי אולטרסוני מתבצע באמבט מלא במים וחומר ניקוי אשר מייצר באופן עקבי גלי קול שיוצרים בועות מיקרוסקופיות שמתפשטות ומנקות את פני השטח של החלק. להבדיל מניקוי עם חומרים אברסיביים אשר שוחק את פני השטח, הניקוי המכאני באמבט אולטרסוני אינו פועל בצורה כזו ועדיף בהרבה על פני שיטות מסורתיות אחרות. לקצב של הגלים באמבט האולטרסוני ישנו חשיבות רבה ומשפיע על אופן הניקוי. כאשר מדברים על קצב גלי הקול בניקוי באמבט אולטרסוני, למעשה מתכוונים לנתון הנקרא תדר, או באנגלית Frequency.  אותו התדר או קצב הגלים אם תרצו, נמדד ביחידת מידה של הרץ (Hertz).

איך מודדים את התדר באמבט אולטרסוני?

אותו תדר גלי הקול בניקוי באמבט אולטרסוני אשר נמדד ביחידות הרץ (Hertz), משמעותו היא מספר המחזורים לשניה. לדוגמא, 1 הרץ יהיה שווה למחזור אחד של גלי קול בשנייה אחת. באותו האופן, 20 הרץ יהיו 20 מחזורי גלי קול בשנייה ו-100 הרץ יהיו 100 מחזורי גלי קול בשנייה, וכך הלאה. אם תבחנו תדר באוזניכם תמצאו שככל שהתדר גבוה יותר, כך גובה הצליל שלו גבוה יותר ולהיפך.

המיוחד בניקוי באמבט אולטראסוני, הוא שנעשה שימוש בגלי קול כך כך גבוהים שאוזננו מתקשה לשמווע. בניקוי באמבט אולטראסוני משתמשים בתדרי קול בין 15 קילו הרץ ל-400 הרץ, כאשר הנפוץ ביותר הוא 40 קילו הרץ.  רק שתסברו את האוזן, 1 קילו הרץ שווה ל-1000 הרץ, ועכשיו תוכלו להבין כמה התדרים גבוהים.

האם עדיף תדר גבוה או נמוך בניקוי באמבט אולטרסוני?

כמו שנאמר לעיל, קיים טווח רחב של תדרים והמשימה הקשה היא למצוא את המתאים ביותר. לרוב רובן של אפליקציות הניקוי מתאים התדר הסטנדרטי של 40kHz – 42kHz.  באמבטיות אולטראסוניות מתקדמות, ישנה האפשרות לשחק בין מספר תדרים. כך לדוגמא, באמבט אולטראסוני שמשווקת חברת טמקס, תוכלו למצוא דגמי אולטראסוניים המגיעים עם אופציה לשני תדרים עבודה: 40KHz ו-21kHz, וניתן לשחק בינהם.

אמבט ניקוי אולטראסוני תוצרת דנמרק
אמבט ניקוי אולטראסוני תוצרת דנמרק

בשונה ממה שההגיון שלכם אומר, דווקא ככל שהתדר גבוה יותר כך הניקוי עדין יותר, וככל שהתדר נמוך יותר כך הניקוי גס יותר. תחשבו על זה ככה, לאמבט האולטראסוני יש עוצמה מקסימלית מסוימת. כאשר התדר הוא גבוה, העוצמה מתחלקת ליותר מחזורי גלי קול בדקה. כאשר התדר נמוך, העוצמה מתחלקת על פחות מחזורי גלי קול בדקה וכך למעשה כל גל קול חזק יותר.

היתרון בשילוב מספר תדרים בניקוי באמבט אולטראסוני

כאשר ישנה הגמישות לשחק בגובה התדר כאשר אתם מנקים את החלקים שלכם באמבט האולטראסוני אתם מרוויחים מספר דברים. אם יש לכם חלק שיש לו לכלוך יחסית קשה להורדה, ניקוי בתדר נמוך יכול להיות יעיל בהרבה יותר מאשר ניקוי בתדר גבוה. כאשר יש לכם חלק שיש לו אזורים נסתרים ופנימיים, דווקא הניקוי בתדר גבוה יכול להיות טוב יותר, כי יכול לחדור יותר אליהם. ישנם הרבה לקוחות שעושים ניקוי בשני שלבים, שלב ראשון ניקוי גס תדר נמוך ושלב שני ניקוי עדין בתדר גבוה, ובכך מקבלים אפקט ניקוי מושלם.

צריכים ייעוץ בבחירת אמבט אולטרסוני? התייעצו עם המומחים של טמקס

לחברת טמקס יש נסיון של מעל ל-40 שנה בתחום גימור וניקוי של חלקים. אנו נשמח לתרום לכם מנסיון זה על מנת לסייע לכם לעשות את הבחירה הנכונה ברכישת אמבט אולטרסוני שיתאים בצורה הכי טובה לניקוי החלקים שלכם.

למעבר למבחר דגמי אמבטיות אולטרסוניות של טמקס >>