כיצד לבצע ניקוי ציוד מעבדה באמצעות אמבט אולטרסוני

ניקוי באמבט אולטרסוני למעבדה

ניקוי אולטרסוני הופך את ניקוי המכשור במעבדה לקל יותר וחוסך לנו הרבה זמן

באופן כללי, בכל מעבדה חייב להימצא אמבט אולטרסוני לשם ביצוע פעולות ניקוי שונות של הציוד. חשוב לציין, כי קיימים מספר שיקולים שצריכים להיות ערים לגביהם בניקוי באמבט אולטרסוני למוצרי זכוכית, פלסטיק או מתכת.

ללא קשר לחומר או למכשיר אותו אתם רוצים לנקות במעבדה שלכם, רוב הסיכויים שאמבט אולטרסוני יעשה את הפעולה באופן מהיר ויעיל יותר מכם. אמבט אולטרסוניק יעיל מאוד בניקוי ציוד מעבדה מכל סוג שהוא, כגון:

  • בקבוקים
  • צינורות
  • כוסות
  • דיזות
  • מבחנות
  • ציוד מתכתי
  • או כל כלי עבודה אחר שיש במעבדה

מחקרים תומכים בניקוי באמבט אולטרסוני למכשור מעבדה

לפי מספר מחקרים שנערכו במרוצת השנים, הממצאים הראו כי ניקוי אולטרסוני יכול להאיץ את תהליך הניקוי עד לפי 60 מאשר תהליכי ניקוי אחרים או ידניים. זאת ועוד, איכות הנקיון נמצאה הטובה ביותר כאשר נעשה השימוש באמבט אולטרסוני.

ניקוי מכשור המעבדה באמבט אולטרסוני הוא שלב קריטי ביותר

חשוב מאוד להבין את החשיבות בניקוי ציוד המעבדה באמבט אולטרסוני וכמה קריטי להסיר את שאריות הלכלוך והזיהומים, על מנת שהניסוי הבא לא יושפע מקודמו.

ניקוי באמבט אולטרסוני של ציוד זכוכית במעבדה

כל פעם שאתם משתמשים בציוד מזכוכית במעבדה, רצוי להשרות את הזכוכית במים מיד בתום השימוש. ההשרייה במים לזמן מה של כוס או בקבוק הזכוכית, מקנה מימד נוסף של נקיון וזהו שלב מקדים הכרחי לפני הניקוי באמבט האולטרסוני.

דבר נוסף בהקשר של נקיון באמבט אולטרסוני של כוסות זכוכית במעבדה, חשוב מאוד לשמור שהכוס אינה נוגעת בתחתית האמבט. כדי להבטיח זאת יש להשתמש בסל מתאים לאמבט ולהניח את הכוסות בתוכו.

סל נירוסטה לאמבט אולטראסוני
סל נירוסטה לאמבט אולטראסוני

שימוש בחומרי ניקוי לאמבט אולטרסוני הוא דבר הכרחי ביותר ואף ישפר את תוצאות הנקיון. אולם, שימוש בחומר ניקוי לא מתאים יכול ליצור ראקציה לא טובה לגרום לדברים כמו עכירות, סדקים ותגובות כימיות לא רצויות אחרות לחלקים מלפלסטיק זכוכית, ומתכת. בדיוק בגלל זה חובה להתייעץ עם חברה מקצועית המספקת חומרי ניקוי ייעודיים לאמבט אולטרסוני. מיותר לציין שהשימוש באלכוהול ובסבונים אחרים (לדוגמת סבון כלים) הוא אסור בהחלט ויכול לגרום נזק הן לאמבט האוטלרסוני והן למכשור שלכם.

חברת WIGOL  הגרמנית היא החברה המובילה בעולם בייצור חומרי ניקוי ייחודיים לאמבטיות אולטרסוניות.

תוספות אפשריות לניקוי באמבט אולטרסוני של מכשור מעבדה

ישנם כלים מסוימים שתידרש פעולה נוספת מלבד לניקוי האולטרסוני באמצעות תדרי הקול. באילו מקרים נצטרך תוספות אלו? במקרים אשר ישנם חללים פנימיים ומעברים שלא ניתן להגיע לתוכם באמצעות הניקוי האולטרסוני. אחד מהפתרונות האפשריים הוא שילוב של פעולת טבילה (אגיטציה) בנוסף לפעולת האמבט. עצם הפעולה שהחלק נטבל מעלה ומטה בתוך האמבט, מאפשרת למים לעבור בתוכו לבצע ניקוי בחללים הללו. כמובן שישנם שלבים נוספים שניתן לשלב בניקוי אולטרסוני, כגון: ניקוי בהתזה ותהליכי ייבוש שונים לפי הצורך. תוכלו להיוועץ במומחים של טמקס בבחירה

שימוש באמבט אולטרסוני במעבדה כסוניקטור לערבוב תמיסות

מעבדות רבות משתמשות באמבט אולטרסוני כאמצעי להפיכת תמיסות להומוגניות יותר. למען האמת, ישנו מכשיר שאמור לעשות פעולה זאת והוא נקרא סוניקטור, אך מעבדות רבות מצאו כי אמבט אולטרסוני עושה את העבודה בצורה טובה הרבה יותר. באמבט אולטרסוני מקצועי ניתן לשלוט על תדרי העבודה ולבחור לעבוד בתדר נמוך או גבוה, שיקנו פעולת סוניקציה שונה. המשחק הזה בין התדרים (בדרך כלל 21 ו-40 קילו הרץ) מקנה גמישות עבודה לביצוע פעולות אלו.

בנוסף, באמבט אולטרסוני ניתן לשלוט על הטמפרטורה של העבודה לעומת הסוניקטור שאין אפשרות כזאת. הסוניקציה הנוצרת באמבט האולטרסוני בשילוב שליטה על הטמפרטורה והתדרים, יוצר כלי מושלם למעבדות לזירוז ראקציות וערבוב תמיסות.

איזה גודל אמבט אולטרסוני דרוש למעבדה?

לאחר שהובהר כי הצורך באמבט אולטרסוני בכל מעבדה הוא הכרחי ביותר, עולה השאלה לאיזה גודל אמבט הכי מתאים למעבדה שלכם. התשובה משתנה עבור כל מעבדה ומעבדה והשאלות שצריכות להשאל הן מהי כמות המכשור שיש לנקות ומה הגודל של הציוד הגדול ביותר שצריך לעבור ניקוי. לפי נתונים אלו ניתן יהיה להמליץ לכם על הגודל המתאים ביותר עבורכם.

אמבט ניקוי אולטראסוני תוצרת דנמרק
אמבט ניקוי אולטראסוני תוצרת דנמרק

הגדלים הפופולריים ביותר של האמבטיות האולטרסוניות השולחניות הם:

הגדלים של האמבטיות האולטרסוניות המוזכרים לעיל הם דגמים שממוקמים על שולחן. כאשר עוברים לגדלים גדולים יותר כמו 28 ליטר, 50 ליטר, 150 ליטר וכו', מדובר באמבטיות אולטרסוניות אשר עומדות על הרצפה.

לפרטים נוספים והתייעצות אתם מוזמנים ליצור קשר או להשאיר פרטים בתחתית עמוד זה ונציג של טמקס יחזור אליכם.