טיפים לניקוי תכשיטים באמבט אולטרסוני

ניקוי תכשיטים באמבט אולטראסוני

מה זה אמבט אולטרסוני ומה אפשר לנקות בו? טמקס עונים לכם על התשובות

אם אתם מעצבי תכשיטים או בעלי חנות תכשיטים בטוח נתקלתם בדרך במושג ניקוי אולטראסוני. חברת טמקס משווקת פתרונות ניקוי אולטראסוני למעלה מ-40 שנה ובעלת ידע רב בתהליכי גימור פני שטח וניקוי של חומרים. ריכזנו עבורכם תשובות לשאלות מרכזיות וחשובות בנושא זה.

איך עובד ניקוי אולטראסוני לתכשיטים?

הניקוי האולטראסוני מגיע לחורים הקטנים ביותר ומנקה לכלוך, זיהומים ושמן. באמבט האולטראסוני נמצאים משדרים המייצרים בועות זעירות הנוצרות באמצעות פולסים של גלי קול במים. גלי הקול במים יוצרים לחץ אשר גורם לבועות הללו לגדול ולגדול עד שהן מגיעות לגודל מסוים ומתפוצצות. בזמן שהבועה מתנגשת בתכשיט ומתפוצצת, משתחררת אנרגיה חזקה אשר מורידה את הלכלוך ממנו. הודות לשילוב של טמפרטורה גבוהה, לחץ, כוח וחומר ניקוי מתאים, ניתן באמצעות הניקוי האולטראסוני להגיע למקומות פנימיים ונסתרים ובכך לנקות ביעילות את התכשיט. בעזרת החומר ניקוי המפריד את השמן מפני השטח של התכשיט, הלכלוך צף למעלה ביחד איתו ולאחר מכן שוקע לתחתית.

אמבט אולטרסוני אנמסי 5.7 ליטר
אמבט אולטרסוני אנמסי 4 ליטר

באמבטיות אולטראסוניות מתקדמות קיימת האפשרות לכוון את התדירות של גלי הקול ובכך לקבוע אם הניקוי האולטראסוני יהיה גס או עדין. שתי התדירויות הנפוצות הן 21 ו-40 קילו הרץ, וככל שהתדירות נמוכה יותר כך הניקוי האולטראסוני יהיה גס יותר, ולהיפך. ישנם מקרים בהם יהיה מומלץ לנקות את התכשיט בשני שלבים: שלב אחד ניקוי גס שיוריד את הלכלוכים הקשים ושלב שני ניקוי עדין כדי לנקות בעדינות אזורים נסתרים ופנימיים.

האם ניתן לנקות יהלומים באמבט אולטראסוני?

אם אתם רוצים לנקות יהלום באמבט אולטראסוני לרוב לא תהיה בעיה ואין שום חשש בגלל קשיותו של היהלום (10/10 בסולם הקשיות). קחו בחשבון שניקוי אולטראסוני ליהלומים באיכות ירודה בעלי תכלילים (פגמים) רבים עשוי ליצור בעיה וכי הניקוי עלול להפוך את הפגמים/סדקים הללו לגרועים יותר.

באופן דומה, אם אתם רוצים לנקות אבן זרקוניה באמבט אולטראסוני, אפשרי בהחלט מאחר וקשיותה היא 8-8.5.

באמבט אולטראסוני ,ניתן לנקות בנוסף גם אבנים טבעיות, לדוגמא: אבן ספיר, אבן אודם, אבן טופז ואבן נופך. גם במקרה הזה ישנה הסתייגות לגבי אבנים טבעיות אשר עברו טיפול תרמי וציפוי כלשהו.

איזה מתכות ניתן לנקות באמבט אולטרסוני?

ניתן לנקות תכשיטי כסף, תכשיטי, זהב, פלטינה ופליז באמבט אולטראסוני. ניקוי אולטראסוני הוא האידאלי לניקוי ולהורדת שמן מתכשיטי כסף,זהב, פלטינה ופליז. יש להתאים את חומר הניקוי בהתאם לסוג חומר הגלם שמנקים. אין להשתמש בחומר ניקוי שלא מתאים לאותו חומר גלם כי יכול להיווצר נזק בתכשיט. טמקס מייצגת את חברת Wigol  גרמניה, המתמחה בייצור חומרי ניקוי לאמבט אולטראסוני.

מה אסור לנקות באמבט אולטרסוני?

ישנה רשימה של דברים שאסור לנקות אותם באמבט אולטראסוני, ובינהם:

  • יהלומים אשר נצבעו בצורה מלאכותית
  • אבנים רכות (בד"כ עד 7.5 בדרגת קשיות), לדוגמא: אבן קורל, טורקיז, אופל, אמבר, אוניקס וכו'.
  • אבן ברקת – למרות שהיא אבן יחסית קשה, יש לה סדקים העלולים לגדול בניקוי אולטראסוני.
  • פנינים – הפנינים הן רכות ועשויות להינזק באמבט אולטראסוני.
  • מתכת מסוג טונגסטיין.

כמה זמן לוקח לנקות תכשיטים באמבט אולטראסוני?

התשובה לכך כמובן תלויה ברמת הלכלוך שעל התכשיט. הניקוי יכול לקחת בין 3 דקות ל-25 דקות והמשתמש יכול להבחין בעין מה הוא הזמן האידאלי לרמת הנקיון שהוא רוצה להגיע. בסיום הניקוי, יש להשאיר את התכשיטים עוד 5-10 דקות נוספות באמבט האולטראסוני בכדי לתת ללכלוך לשקוע.

באיזה חומר ניקוי משתמשים לניקוי תכשיטים באמבט אולטרסוני?

כמוזכר לעיל, יש להשתמש בחומר ניקוי המיועד לניקוי אולטראסוני ובכזה המתאים לחומר הגלם של התכשיט. חל איסור להשתמש באלכוהול ובחומרים אחרים שאינם מתאימים לתהליך ניקוי זה.

צרו איתנו קשר ונשמח לענות על שאלות נוספות